2009-10-15 22:36:02

NADZÓR I KOORDYNACJA BUDÓW

NADZÓR INWESTORSKI, KOORDYNACJA BUDÓW

Z czego wynika potrzeba nadzorowania inwestycji? Czy tylko z przepisów prawa, czy też z dbałości Inwestora o otrzymanie dobrego "produktu budowlanego"? Bardzo często potrzeba takiej usługi jest przez Inwestora i jeszcze częściej przez Wykonawcę kwestionowana. Z jednej strony mozna zrozumiec choć nie pochwalić rozumienie Wykonawcy tej funkcji, bo kto lubi jak mu się patrzy na ręce. A i Inwestor bardzo często jest usatysfakcjonowany tym co widzi i tylko tym, nie przykładając wagi, czy też nie mając świadomości o jakości materiałów i wyrobów, ich trwałości, kosztach przyszłej ekspoloatacji. Dlatego każdemu Inwestorowi potrzebny jest Nadzór Inwestorski i to niezależnie od tego czy jest, czy nie jest wymagany Prawem. Ale Nadzór solidny, oparty na dużej wiedzy i sporym doswiadczeniu oraz poparty dobrymi referencjami. A to niestety oznacza, że nie może on byc tani. Tak jak nie wybierasz najtańszego lekarza, tak nie wybieraj najtańszego Inżyniera. Sugerując się ceną i wybierając najtaniej, pośrednio wyceniasz swoją troskę o Inwestycję. Czy stać Cię, Twoją Firmę na tę taniość? Zastanów się!

Niezależnie od powyższych argumentów sprawa nadzoru regulowana jest przepisami prawa. Zobacz poniżej dokment pdf, to rozporządzenie, które mówi o obiektach dla których prawo wymaga ustanowienia Nadzoru Inwestorskiego.

Grupa RODE stanowiąc Nadzór Inwestorski, bardzo często pełni również funkcję Koordynatora budowy. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy nie zostaje powołany Generalny Wykonawca i roboty poszczególnych branż zlecane są odrębnie. Wtedy do działania wkracza Koordynator budowy.

Załączniki

Typ Opis Data
załącznik Rozporządzenie o Nadzorze Inwestorskim 2009-10-15 22:37:14

projekt, realizacja, hosting - Internet-Info 2009